• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nikahsekerimalzeme
Ürün ve Hizmetler
Hazır Ürünlerimiz
DİĞER ÜRÜNLERİMİZ
Instagram'da Biz!
Eminönü Toptan Çiçek

NİKAH ŞEKERİ ÜRETİMİ

                                              

                         NİKAH ŞEKERİ ÜRETİMİ NASIL YAPILIR.?

 

           Hazırlayan :

Yaşam Üniversitesi Nikah Şekeri Ana Bilim Dalı Başkanı

Ord. Prof. Dr....!   Ali GÖKÇEKLİ

 

      

          Nikah şekeri işine başlamadan evvel bir model gördüğümde nekadar güzel yapılmış. Bunları mutlaka büyük bir fabrikada uzman kişilerce birçok makineden geçerek üretilmiştir sanıyordum. Zamanla yanıldığımı anladım. Nikah şekeri üretimi hazır gelen 3-5 kalem çiçek,tül ve yardımcı malzemenin yapıştırıcı yardımıyla bir araya montajından ibarettir. Nikah şekeri üretiminde en önemli makina ellerimizdir. Tabi güzel eserler çıkarabilmek içinde müzik gibi biraz yetenekte gerekir.Bu yetenekte kopan düğmesini dikebilen her bay ve özelliklede bayanda mevcuttur.

          Adam ammada gaz vermiş okadarda kolay olduğunu sanmıyorum dediğinizi duyar gibiyim.Ama bizim çok zor ve karışık gibi gördüğümüz birçok üretimin aslında perde arkasındaki  birkaç pratik metodunu öğrendikten sonra nekadarda kolaymış diyoruz.Bir bilgisayarı üretmek mutlaka çok zordur. Ama önüne konan kablo ve soketleri birleştiren Çinli işçi aslında montajladığı ürünlerin ne görev yaptığınıda bilmiyor ama üretim bandının sonundan son teknoloji paketlenmiş ürünler çıkıyor.İlk mektep yıllarımızda hepimiz elişi derslerinde hamurdan gül, kartondan maket evler, iplerden makreme çalışmaları yapmışızdır.İşte nikah şekeri üretimide böyle bir iş. Bir kaç günlük tecrübeden sonra eserleriniz oluşmaya başlıyor.

       Yaklaşık 7 yıl önce nikah şekeri üretimi işine kısa yoldan zengin olmak maksadıyla başladım. Oh ne ala encik boncuğu allayıp pullayacağım yüzde üçyüz karla satacağım zannediyordum.Bunun hayal olduğunu sizde işin içine biraz girdiğinizde anlayacaksınız. dışardan göründüğü gibi kolay para kazanabileceğiniz bir iş değil. Ama sabredilir ve özverili çalışılırsa güzel gelirlerde elde edebilirsiniz.

           Her işte olduğu gibi nikah şekeri üretimindede bazı zorluklar olacaktır. Ama biraz sabrederseniz ve gayret gösterirseniz çok kolay olduğunu göreceksiniz.

             Nikah Şekeri üretiminin  kişide psiko terapi özelliğide vardır. Tüm el sanatları; resim, heykeltraş,örgü dantel v.s kişide psiko terapi yoluyla rahatlama sağlamaktadır. Nikah şekeri üretimide bunlardan biridir. elbecerisi, hayal gücü, yenilikler yapma kabiliyetlerini geliştirmektedir.Bir şeyler üretme insana huzur veriyor.Hele birde eseriniz çok beğenilmişse, rakipleriniz kopyalamak için sıraya girmişse ve bir türlü başaramıyorlarsa tarif edilemez haz veriyor insana.Bir anda milyonlarca tüketiciden herhangi biri iken üretici bir sanatçıya dönüşüveriyorsunuz.

 

                                            ÜRETİM

           Nikah şekerinde üretim malzemelerini gruplayacak olursak 3 bölüme ayırabiliriz.Bunlar üretim aletleri, yardımcı malzemeler ve ana objedir.

    1-Üretim Aletleri: yapıştırmalar için iyi bir silikon tabancası, özellikle saten kurdelede püsküllenmeyi engellemek için kurdele kesme makinesi, makas ve fiyonk yaparken, ısıtarak delmeler için havya en çok kullanılan aletlerdir.

    2-Yardımcı malzemeler:

Yapıştırıcı:nikah şekerinde her modeldeki 7-8  çeşit bazen daha fazla malzemeyi bir araya getirip montajlamak gerekmektedir.Bu montajlama okadar estetik ve albenili olmalıki göze batan hiçbir yer bulunmamalı. Aynen çiçekçinin bir demet gülü buket haline getirip çeşitli rafya ve jelatinlerle harika bir şekle getirmesi gibi.Nikah şekerinde en iyi yapıştırıcı silikondur.elektirikli bir tabancası ile hertürlü montajlamalarınızda en iyi yardımcımızdır.Boşyere başka yapıştırıcılarla bu işi başarmayı denemeyin.

Lavanta:  lavanta çiçeğinin güzel koku veren tomurcuklarıdır.Nikah şekerinde son yıllarda badem şekeri yerine lavanta kullanımı oldukça artmıştır. Nedeni aylarca güzel kokması, insanların süslenmiş olan minik hediyesini saklamak istemesidir.1 kg lavantadan ortalama irice bir fındık büyüklüğünde kullanırsanız 700-800 adet civarı nikah şekeri üretebilirsiniz.lavantayı tüle bağlarken sıkıştırarak sıkı bağlamak gerekir. bu üzerine mıknatıs yapıştırdığınızda sarkmasını önleyecek hemde modelinizin dik durmasını sağlayacaktır.

Tüller:Eskiden kristal tül, grek tül gibi çeşitleri olurdu,bunları top halinde alır kullanacağımız ebatlarda makasla keser kullanırdık.Şimdi herşeyde olduğu gibi bununda pratik şekilde hazır istenen ebatlarda geneldede (en çok 20-22 cm) özel olarak zigzaglı kesilmişi var. 100'lük paketler halinde.düz,simli,puantiyeli,karlı v.s çeşitleri mevcut.

Magnet (Mıknatıs):Hemen hemen çoğu müşteri nikah şekerinin buzdolabınada yapışabilen özellikte olmasını istiyor.Buda mıknatıs kullanımını nikah şekerinin vazgeçilmezlerinden biri yaptı.Mıknatısta önemli olan büyüklüğü değil içerisindeki enerjidir.Bazen küçük bir magnet kendinden iki kat büyük magnetten daha güçlü olabilmektedir.Ucuz olduğu için siyah magnet yaygındır. lüks modellerde ise çelik magnet kullanılır. ebatı küçük ama oldukça güçlüdür.

Kurdeleler: Organze kurdele (tül kurdele),saten kurdele gibi çeşitleri olmaktadır.

Süs Aksesuarları:mini uğur böceği,mini nazarlıklar,inciler,minik çengel iğneler bunlardan birkaçıdır.

    3- Ana Obje: Nikah şekerindeki en ön planda bulunan  malzemedir. Bir filmdeki başrol oyuncusu gibidir.Tüm yardımcı malzemeler ana objeyi güzel ve ön planda göstermek için kullanılır. yardımcı malzemeler büyüklük, renk ve şekil olarak ana objeyi gölgelememeli hatta tamamlamalıdır.

 

      Nikah şekerindede çok hızlı moda değişmektedir. Nikah şekercide bi tür moda tasarımcısıdır.Her sezonda yeni akımlar oluşmakta, kullanılan materyellerde değişmektedir. Bazen kuru çiçek ve bitkiler popüler olmakta. Bazende deniz kabukları. Biraz üst seviyelerde ise kristal ve gümüş ürünlerde her yıl değişmeli moda olmakta. Nazarlık,gül,kelebek, at nalı,inci ve uğurböceğide nikah şekerlerinin herzamanki vazgeçilmezleri.

 

                    MALZEME TEDARİKİ

    Nikah şekeri üretiminde en önemli hayati problemlerden biriside malzeme bulmaktır. Çünkü nikah şekeri eşittir malzemedir. En basit modelde bile en az 6-7 çeşit malzeme bulunur.

    Nikah şekeri malzemesinin kaynağı ve merkezi birçok işte olduğu gibi İstanbul'dur. Özellikle istanbul dışındaysanız yani Anadoludaysanız malzeme tedariki dahada zorlaşacaktır.

     Nikah şekeri üretim malzemelerini iki türlü tedarik edebilirsiniz.

     1-İstanbul'a gelirsiniz.Nikah şekerinde Dört bin den fazla çeşit malzeme var ve bunlar markette olduğu gibi hepsi bi noktada değil dağınık dağınık bölgelerde.Ve piyasadakilerin yüzde doksanıda ana toptancı değil parekendeci.Haftada en az 2 defa İstanbula gelmeniz gerekir.Çünkü sürekli farklı farklı malzeme gerekiyor.Stok yapmakta birkaç kalem ürün dışında çok maliyetli.Yüzlerce çeşitten sadece birer koli alsanız kocaman bir depo kiralamanız  gerekir.Yani anlayacağınız istanbulda değilseniz malzemeyi sürekli gelip giderek tedarik etmeniz hem çok zahmetli, hem yorucu, hem yol masrafı , hemde çok zaman alacaktır.

  2-Sağlam bir yada birkaç İstanbuldaki Nikah şekeri malzeme toptancısıyla anlaşırsınız.Oturduğunuz yerden telefon yada bilgisayar başından siparişlerinizi verirsiniz ayağınıza kadar gelir.Belli miktardan sonra kargo ücretide ödemezsiniz.Gelme gitme derdiniz olmaz. Siz zamanınızı, enerjinizi ve sermayenizi işinize verirsiniz.Bu şekilde başarınız çok daha artacaktır.Belki bazı ürünlerde malzeme birkaç kuruş daha maliyetli olabilir ama daha sonraki tecrübelerinizde bize hak vereceksiniz.Hiç bir yerde bedavaya malzeme veren yok ve biçok yerde çok daha pahalı. En büyük kazancınız hizmetin ayağınıza kadar zahmetsiz gelmesi olacaktır.

       Sürekli bulundurmanız gereken temel malzemeler.: Silikon, lavanta, badem şekeri,mıknatıs (herzaman bi kenarda fazladan bulunmalı), organze tül (en çok beyaz kullanılıyor),cipso,minik lateks güller,gelin damat biblosu, pembe ve mavi bebe biblosu,nazarlık...

   Özellikle acil zamanlarda basit bir malzemenin yokluğunda işleriniz gecikecek yada aksayacaktır.Bu nedenle sıfır malzemeyle üretim yapmaya kalktığınızda sürekli sorunlar yaşayacaksınız.

                   MODEL SEÇİMİ

   Nikah şekeri üretiminde önemli olan bir diğer hususta model seçimidir.Mağazanızda sergilediğiniz modeller tabiki güzel olmalı, müşteri beğenmeli ama genelde yapılan hata vitrine koyulacak modeli yaparken çok ince işçilik gerektiren ve zor yapılan modellerden seçilmesi.Bir model için saatlerce uğraşabilirsiniz. Ama O modelden ortalama 500 adetlik bir sipariş aldığınızda atölyenizi kilitleyecek belki 3-4 kişinin 1 hafta uğraşması gerekecektir.Yada alelacele kötü bir işçilikle yapılacak oda müşteri kaybetmenize neden olacaktır. Size tavsiyemiz başka modellerdende esinlenerek ama taklit etmeden kendinize özgü seri üretilebilecek işçiliği kolay pratik. güzel modeller oluşturmanızdır.

                        ÖZGÜVEN

   Bir işe başlamak istiyorsanız yıllarınız hayal kurmakla geçmesin.Tamam bi süre hayal kurdunuz. Kafanızda izleyeceğiniz yolu çizdiniz.Şimdi aksiyon zamanı. test etmeden, denemeden, ilk adımları atmadan bir arpa boyu yol alamazsınız. Okullarda bize üçgenin iç dış tüm açıları öğretilir.Fındık fıstık nerde yetişir öğretilir.Ama özgüvenden nedense hiç bahsedilmez. Girişimcilik nedir kimse bilmez.

    Özgüveniniz yoksa trilyon sermayenizde olsa koşup bankaya yatırmaktan, yada üç beş daire alıp kirasını beklemekten başka bir iş yapamazsınız.Hiç paranız olmasada bişeyler deneme cesaretiniz varsa belli badirelerden sonra mutlaka sizi biyerlere götürecektir.Yoksa ömrünüz başkalarının başarı hikayelerini dinleyip vay bee...! demekle geçecektir.

 

       PAZARLAMA

 

   Çok güzel modeller ürettiniz. Kendinizede güveniyorsunuz.Ama bunu nasıl pazarlayacaksınız. Tabiki en ucuz ve kolay yoldan internetten. Zaten bu yazıyı okuyabiliyorsanız internetiniz mevcuttur.

Bunun için illaki profesyonel web siteniz olmasıda şart değil. modellerinizin resimlerini çekip eleokat, intoko, Türkiye ilan gibi  ücretsiz ilan sitelerine vermeniz yeterli.Ama şuda var işte uzmanlaşana kadar gerekirse maliyetine ucuz vermekte yarar var. Ekmeden biçemezsiniz. Aman cebimden 5 kuruş çıkmasın, hemencececikte paralar cebime giriversin derseniz naticeye ulaşamazsınız. Diyelimki bir iş aldınız bu işin maliyeti 100 lira. müşterinizdende 100 lira aldınız. Sizce kaç lira kazandınız? Bu karlı bi alışveriş olmuş mudur? Evet çok karlı bir alışveriş oldu ve çok şey kazandınız.Öncelikle yeni başlayan biri için ilk siparişler altın değerindedir.Bu bir denemedir,testtir.Bu işin olabileceğini gördünüz. Moral kazandınız. Yaptığınız hatalar oldu bunlardan dersler çıkardınız. kolay ve zor yönlerini gördünüz.Kısaca tecrübe kazandınız ve bu tecrübe hiçbir parayla satın alınamaz.

 

       İĞNEYLE KUYU KAZILIRMI?

 

Tabiki kazılır. belki bir ömre bedel olur ama kazılır. Ama siz kazmayın. Hani hep derler. Bir yahudi bacasını nasıl temizler diye.

cevap birini bulur parasını öder temizletir. kendide asıl işlerine bakarmış.Siz siz olun herşeyi kendim yapacağım. kimseye param geçmesin. her işi ben yaparım çıkmazına girmeyin. Nikah şekerinde belli bir seviyeye geldikten sonra işlerden yavaş yavaş elinizi çekin. organizatör konumuna geçin. ekipler oluşturun. iş bölümü yapın. siz sadece malzeme tedariki. iş takipi, siparişlerle ilgilenin. Böylece işlerden bıkkınlık gelmemiş olur. kendinizi yıpratmamış olursunuz. enerjinizi boş işlerde harcamamış olursunuz.seri üretim zihniyetiyle çalışırsanız işlerin nekadar kolaylaştığını göreceksiniz.örneğin tüle lavanta veya şeker bağlamak illet bir iş çok oyalar. ama bunlardan herzaman kenarda (genelde beyaz renk tüle)biner adet bağlatıp hazır tutarsanız işin zor bölümü bitmiş demektir.

 

                                                                DEVAM EDECEĞİZ...

Online Sipariş
MEVLÜT ŞEKERİ

mevlüt şekeri satış